• ul. Karola Goduli 24, Ruda Śląska
  • pn-czw: 15-20, pt: 9-14

Świąteczne kilogramy

Przybrałeś na wadze w święta? Dlaczego tyjemy aż tyle w ciągu 2 dni? Czy dodatkowe kilogramy są powodem do paniki? Jak uniknąć problemu przyrostu wagi?

Każdego roku obiecujemy sobie, że te święta będą inne i nie przygotujemy góry smakołyków i dziesięciu ciast. Obiecujemy sobie także spędzić święta bardziej aktywnie. Cóż przeważnie kończy się jak zawsze i nie dość, że jedzenia jest zbyt dużo to zapachami i wyglądem tak nas do siebie zachęca, że zamiast wybrać się na spacer spędzamy kolejne godziny świąt siedząc przy stole i zastanawiając czy aby ten kolejny kawałek ciasta zmieści się jeszcze w naszym żołądku. Po świętach przychodzi chwila refleksji i stając na wadze widzimy, że cyferki wskazują inny wynik niż przed świętami.

Czy powinniśmy się obawiać?

Cóż każdy krok do tyłu w drodze do wymarzonej sylwetki to sygnał ostrzegawczy jednak powodów do paniki nie ma jeśli na co dzień odżywiasz się zdrowo a święta były tylko odskocznią do tradycji to prawdopodobnie dodatkowe kilogramy to woda zatrzymana przez organizm ze względu na większą ilość pożywienia. Aby organizm zyskał kolejny kilogram tłuszczu musielibyśmy zjeść mniej więcej 7000kcal więcej niż potrzebujemy.

Co więc zrobić aby waga wróciła do normy?

Przede wszystkim nie panikować i nie łapać się cudownych diet pomagających pozbyć się 7 kilogramów w tydzień. Po prostu spokojnie wrócić do modelu żywienia z przed świąt a organizm pozbędzie się wody szybciej niż myślimy. Aby przyspieszyć ten proces wbrew rozsądkowi powinniśmy zadbać o odpowiednią podaż dobrej jakości wody mineralnej. Przeciętnie ok. 2l dziennie gdyż organizm odwodniony ma tendencje do większego zatrzymywania płynów ustrojowych.

W jaki sposób uniknąć takiej sytuacji podczas kolejnych świąt?

Cóż nie ma co płakać nad rozlanym mlekiem. Więc zamiast rozpaczać nad tym co się stało powinniśmy zastanowić się jak uniknąć podobnej sytuacji w przyszłości.

Jedz powoli. Szybciej odczujesz sytość i po wstaniu od stołu masz mniejsze szanse na problemy z oddychaniem od przejedzenia. Dobre rozdrobnienie pokarmu pozwoli Ci także w znacznym stopniu uniknąć wzdęć.
Zamień słodkie napoje na wodę mineralną, herbatę lub zioła niektóre z nich np. napar z rumianku wspomoże nasz żołądek z trawieniem.
Spędź święta bardziej aktywnie. Dodatkowy ruch nie tylko pozwoli Ci spalić część nadprogramowych kalorii. Ponadto podniesie tempo przemiany i ułatwi pracę naszego układu pokarmowego.
Ostatnie najważniejsze!!! Zachowaj zdrowy rozsądek a nie zachowuj się jak dziecko wypuszczone na podwórko po tygodniowym areszcie domowym.