• ul. Karola Goduli 24, Ruda Śląska
  • pn-czw: 15-20, pt: 9-14

Czysta micha – jak jeść mniej przetworzonej żywności

Przetworzona żywność, fast food to zmora dzisiejszych czasów i kula u nogi każdego kto planuje poprawić sylwetkę czy też żywieniowo zatroszczyć się o swoje zdrowie. Postaram się Wam pokazać w jaki sposób poprawić swoje wyniki i jednocześnie nie zwariować. Pierwsze i najważniejsze ma być dobrze a nie idealnie!

Czy żywność przetworzona zawsze jest zła?

Absolutnie nie za przykład niech posłuży nam jogurt naturalny. Owszem jest bardziej przetworzoną formą mleka krowiego, ale po kątem dietetycznym przypisał bym mu o wiele więcej zalet niż produktowi podstawowemu. Jest łatwiej strawny w szczególności u ludzi z niedoborami laktazy, enzymu trawiącego dwucukry występujące w mleku. Ponadto zawiera bakterie probiotyczne, którym możemy przypisać cały szereg pozytywnych aspektów zdrowotnych.

Plan to podstawa sukcesu

Jeśli chcemy unikać żywności przetworzonej warto rozplanować sobie tygodniowy jadłospis. Najlepszym sposobem żeby sięgnąć po gotową pizzę jest brak pomysłu na obiad czy kolację. Nie każdy musi sztywno trzymać się wcześniej zaplanowanej diety ale warto mieć pomysł i składniki, pozwalające na wykonanie zdrowego i pełnowartościowego posiłku. Nie masz siły? Nie musi być to nic skomplikowanego. Pomidory, mięso mielone lub tofu i makaron. Dosłownie trzy składniki i odrobina przypraw pozwoli w ciągu kilkunastu minut wyczarować smaczne i pożywne spaghetti.

Zakupy kamieniem milowym zdrowej diety

Nawet najdłuższa podróż zaczyna się od pierwszego kroku. I właśnie ów pierwszy krok stawiamy na zakupach. Idąc na zakupy bez listy albo co gorsza planu co chcemy kupić bez zwątpienia wrócimy do domu z jakimś produktem w wyjątkowo kolorowym kartoniku. Prawdopodobnie skład produktu będzie równie kolorowy jak jego opakowanie. I tutaj przechodzimy do kroku drugiego w tej tajemniczej podróży, skoro już kupiliśmy to zjemy. Podsumowując dwie rady, po pierwsze na zakupy idziemy z listą, po drugie – nie przechowujemy w domu nadmiaru dań gotowych.

Zjedz przed zakupami

Aspekt, którego jako dietetyk nie mogę pominąć. Badania jednoznacznie wskazują, że wybierając się na zakupy z pustym żołądkiem podejmujemy gorsze wybory a ponadto kupujemy za dużo. Wychodzi na to, że brak cukru nie tylko szkodzi naszemu myśleniu ale i działa odchudzająco na zasoby naszego portfela. Przeczytaj ile żywności wyrzucamy a będziesz zaskoczony.

Warzywa fundamentem zdrowej diety

Co prawda najnowsza piramida zdrowego żywienia jako podstawę obrazuje aktywność fizyczną. Ciężko się z owym stwierdzeniem nie zgodzić jednak aktywność w mojej opinii bardziej zakrawa o styl życia niż Sensu stricto dietę. Kolejny poziom stanowią warzywa i owoce. Na całe szczęście z uwagi na psychologię marketingu alejki sklepowe tuż przy wejściu prawdopodobnie będą zawierały właśnie  warzywa albo pieczywo.

Podsumowanie

Jedzenie mniejszej ilości przetworzonej żywności nie jest skomplikowane a przygotowanie prostych posiłków wcale nie zabiera o wiele więcej czasu niż odgrzanie mrożonej pizzy w piekarniku. Całość problemu wynika z braku planu, świadomości i odrobiny myślenia. Pamiętaj, że nie musisz być idealny wystarczy jeśli będziesz świadomy a organizm Ci za to podziękuje.

Potrzebujesz pomocy skontaktuj się z nami!!!

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*