• ul. Karola Goduli 24, Ruda Śląska
  • pn-czw: 15-20, pt: 9-14

Czy trening na czczo spala więcej tłuszczu?

Bardzo często słyszymy, że trening na czczo jest jedynym efektywnym spalaczem kalorii.

Jak jest naprawdę?

Czy rzeczywiście trening na czczo ma właściwości spalające tłuszcz ?

Czy trenując przed śniadaniem efektywniej spalimy kalorie? Postanowiliśmy to sprawdzić.

Amerykańscy naukowcy postanowili odpowiedzieć na te pytania i raz na zawsze położyć kres spekulacjom.

Z eksperymentu przeprowadzonego na 20 kobietach przez Brada Schoenfeld’a i Alana Aragon’a wynika, że obecność posiłku przed rozpoczęciem wysiłku nie ma najmniejszego wpływu na utracone kilogramy. Obie grupy były na kontrolowanej diecie redukcyjnej i obie grupy zgubiły nieco niechcianego balastu. Jednak różnica pomiędzy grupami nie była istotna statystycznie. Większy wpływ na redukcję tkanki tłuszczowej miała odpowiednia diety i dodanie aktywności fizycznej.

Czy trening na czczo to błąd?

Jeśli komuś taka forma i pora treningu odpowiada, a ponadto ma odpowiednio zbilansowaną dietę, która jest dostosowana do treningów na czczo, nie zrobi sobie krzywdy.

Jednakże jeśli trenujesz z pustym żołądkiem tylko ze względu na lepsze efekty w spalaniu tłuszczu, niestety nie ma to sensu.

Śniadanie lub jego brak nie ma znaczenia, ważne, aby trening był zrobiony! Do tego odpowiednia dieta redukcyjna i sukces w spalaniu tłuszczu gwarantowany!

A jeśli lubisz poranny wysiłek, zaraz po wstaniu z łóżka nie jesteś w stanie przyjąć pożywienia bądź nie masz czasu na spokojne śniadanie to możesz bez obaw pokusić się o spalenie kilkudziesięciu kalorii przed śniadaniem.

Pamiętaj, że nie przyniesie to jednak dodatkowych korzyści.

Bibliografia:

  1. Schoenfeld, B. J., Aragon, A. A., Wilborn, C. D., Krieger, J. W., & Sonmez, G. T. (2014). Body composition changes associated with fasted versus non-fasted aerobic exercise. Journal of the International Society of Sports Nutrition, 11(1), 54