• ul. Karola Goduli 24, Ruda Śląska
  • pn-czw: 15-20, pt: 9-14

Warzywa mrożone i puszkowane

Bardzo często pytacie mnie dlaczego w przepisach używam warzyw strączkowych z puszki. Odpowiedź zawsze jest ta sama dla wygody! Gotowanie strączków to proces czasochłonny na dodatek kupując suszone warzywa strączkowe powinniśmy pamiętać, aby uprzednio je namoczyć, a wiadomo kto ma na to czas. Z kolei mrożonki są wygodne i zdrowe głównie dlatego, że pozwalają nam sięgać po sezonowe warzywa o dowolnej porze roku. Jak więc jest z wartościami odżywczymi tych bądź co bądź przetworzonych produktów.

Produkty mrożone

Zacznijmy od tego na czym polega sam proces mrożenia. Najczęściej polega na szybkim schłodzeniu produktów w tym przypadku warzyw lub owoców do temperatury w przedziale od -20 do -40 stopni Celsjusza oraz dalszym utrzymywaniu owych produktów w temperaturze poniżej -18 stopni. Większość warzyw i owoców jest też blanszowana przed mrożeniem w gorącej wodzie przez kilka minut przed zamrożeniem, aby deaktywować enzymy, które mogłyby negatywnie wpłynąć na kolor smak czy wartości odżywcze. Głównym celem mrożenia warzyw, poza utrwaleniem i możliwością wykorzystania w dowolnej porze roku jest niedopuszczenie do rozwoju drobnoustrojów powodujących psucie się żywności lub zatrucia. Stąd moja sugestia dla Was jeśli zrobicie zbyt dużo np. zupy aby ją zamrozić na kolejny tydzień kiedy znowu wystąpi w diecie.

Produkty w puszkach

Produkty puszkowane są zazwyczaj o wiele bardziej przetworzone od ich mrożonych kuzynów. Najlepiej w tej formie sprawdzają się warzywa strączkowe, które często znajdziecie w moich dietach. Problemem warzyw puszkowanych mogą być spore ilości soli i cukru dodawane do nich. Zanim wiec sięgniemy po puszkę z groszkiem czy fasolą porównajmy składy produktów kilku firm. Dodatkowym problemem może być uwalniany z do żywności bisfenol A (BPA). Można na rynku bez problemu znaleźć opakowania Bisfenolu pozbawione nie są one jednak wyraźnie oznaczone więc pozostaje nam czytać etykiety.

Podsumowanie

Warzywa puszkowane i mrożone są często uważane za zamienniki gorzej jakości w stosunku do ich świeżych odpowiedników. W przypadku smaku i walorów organoleptycznych ciężko kłócić się z tą teorią. Badania jednak pokazują, że konserwowanie i zamrażanie warzyw pozwala na zachowanie większości witamin i minerałów. Tego typu model przechowywania warzyw jest bezpieczniejszy oraz tańszy niż przechowywanie w warunkach chłodniczych. To jednak jeszcze nie wszystkie argumenty za mrożeniem . Okazuje się, że warzywa głęboko mrożone tuż po zebraniu z pola potrafią zachować więcej substancji odżywczych niż te przechowywane w warunkach chłodniczych w lodówce przez kilka dni.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*