• ul. Karola Goduli 24, Ruda Śląska
  • pn-czw: 15-20, pt: 9-14

Witaminy i minerały wspomagają odchudzanie!

Każdy kto wpada na pomysł zrzucenia zbędnych kilogramów w pierwszej kolejności swoją uwagę w kierunku policzenia wymaganej ilości energii w diecie. Zwracamy uwagę na ilość kalorii, kto lepiej odrobił zadanie domowe z fizjologii spalania tkanki tłuszczowej liczy także białka tłuszcze i węglowodany. Jak się okazuje istotne są także witaminy i minerały!

Jak mikroelementy wpływają na sylwetkę?

 Co prawda nie mają one wpływu na sama dawkę energii dostarczanej do organizmu, do utraty ciała przyczyniają się jednak pośrednio. Mikroelementy mają wpływ na wszelkie procesy życiowe, regulują przemiany zachodzące w komórkach. Nie tyle więc mają wpływ na przyspieszenie spalania tkanki tłuszczowej co regulują organizm tak aby funkcjonował właściwie. Bardzo często więc skutkuje to utrata masy ciała. Doskonale pokazuje to eksperyment   naukowców z instytutów INSERM oraz INRA. Przez 12 tygodni karmili oni myszy podzielone na dwie grupy tą samą porcją jedzenia. Jedna grupa dostawała pożywienie o właściwej ilości energii jednak niespełniające normy jakościowej po kątem mikroelementów, druga grupa natomiast spożywała tą samą ilość jedzenia jednak poprawnego jakościowo. Pod koniec testu grupa numer 2 była średnio o 6% cięższa od pierwszej. Przypominam test trwał wyłącznie 12 tygodni. Pokazuje to że hasło jedz co chcesz wyglądaj jak chcesz czyli popularne IIFYM nie powinno być nadinterpretowane a smakołyki powinny być jedynie dodatkiem do diety.

Suplement witaminowo mineralny zamiast diety?

Niestety sprawa nie jest tak prosta owszem suplementacja składników niedoborowych w diecie przynosi znaczące i zauważalne korzyści, niestety słabej jakości dieta to nie tylko niedobory witaminowo- mieneralne, ale także wysoki indeks glikemiczny, zły skład kwasów tłuszczowych czy wysoka ilość rafinowanych cukrów. To wszystko wpływa negatywnie zarówno na układ hormonalny, działa prozapalnie na organizm co skutkuje zaburzeniem procesów przemiany materii więc sama suplementacja nie przyniesie korzyści w postaci zdrowia i smukłej sylwetki. Wzbogacanie diety w preparat witaminowo mineralny będzie miało podobny skutek jak suplementacja kofeiną czy innymi spalaczami tłuszczu. Zapoznaj się z moim artykułem na temat termogeników.

Podsumowanie

Dietetyka jest nauką badającą zależności miedzy odżywianiem a sylwetką, czy też odżywianiem a stanem zdrowia. Tutaj zależność zdrowej zróżnicowanej pełnowartościowej diety na te wszystkie składniki jest bardzo wyraźna. Niekoniecznie jeśli masz właściwą masę ciała musisz od razu korzystać z pomocy dietetyka. Postaraj się jednak, aby  Twoje jedzenie było różnorodne, kolorowe, i pamiętaj aby na Twoim talerzu gościły warzywa. Jest to recepta nie tylko na szczupłą sylwetkę, ale także na zachowanie zdrowia jak najdłużej.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*