• ul. Karola Goduli 24, Ruda Śląska
  • pn-czw: 15-20, pt: 9-14

Nie marnuj jedzenia!

W naszym kraju rocznie wyrzuca się 9 mln ton żywności to oznacza, że statystyczny Polak wyrzuca do kosza około 240kg jedzenia rocznie. To wszytko dzieje się równocześnie gdy na świecie z powodu niedożywania cierpi 793 mln ludzi. Marnowanie żywności a co za tym idzie jej nadmierna produkcja prowadzi do powstawania gazów cieplarnianych i metanu. Polski Instytut Ekonomiczny wskazuje, że największą część żywności marnowana jest w gospodarstwach domowych aż 55%. Co więc zrobić aby nie marnować i oszczędzać?

Nie kupuj na zapas!

Przepełniona lodówka być może wygląda dobrze i sprawia wrażenie dobrobytu oraz zapewnia nam spokój psychiczny, że jesteśmy gotowi na każda kulinarną zachciankę. Niestety pełna nieprzejrzysta lodówka prowadzi do znacznej ilości jedzenia, które się popsuje. Rob zakupy robiąc listę potrzebnych artykułów a unikniesz kupowania rzeczy, które nigdy nie trafią na Twój talerz.

Zastanów się czy trzeba wyrzucić

Widoczna pleśń jest bezdyskusyjnym sygnałem, że produkt niezwłocznie powinien trafić do kosza( cały a nie część z widoczną pleśnią). Często jednak warzywa są po prostu zwiędnięte lub nadmiernie miękkie przez co są utylizowane. Pomyślmy czy nie warto dać im drugiego życia w zupie czy koktajlu w przypadku owoców.

Utrzymuj porządek w szafkach i lodówce

Ile razy sięgnąłeś na koniec lodówki a tam jogurt z datą ważności grubo po terminie? Mnie zdarzyło się niejednokrotnie. Warto tutaj brać przykład z marketów i stosować zasady (FIFO) pierwsze przyszło pierwsze wyszło. Świeżo zakupione produkty trzymajmy więc za tymi, które mamy w domu już znacznie dłużej.

Przechowuj jedzenie w właściwych warunkach

Nie zapominaj o schowaniu masła, mięsa czy nabiału do lodówki jak już zrobisz sobie kanapki. Warzywa i owoce również w miarę możliwości staraj się trzymać w odpowiedniej szufladzie w warunkach chłodniczych. Produkty suche przechowuj w miejscu nienarażonym na działanie wilgoci. Te kilka zasad pozwala żywności nie zepsuć się przed upływem terminu przydatności do spożycia.

Zamrażaj

Najprostsza metoda utrwalania żywności w warunkach domowych to jej zamrożenie. Pozwala znacznie dłużej przechowywać produkty unikając ich zepsucia. Zamrażać możemy mięso, ryby, owoce, warzywa, jak i gotowe dania. Jest to też sposób na brak czasu, zagoniony dzień? Może obiad z zamrażarki zamiast MC Donald’s?

Planuj posiłki

Jeśli wiemy co będziemy jedli i kupimy tylko te produkty, których potrzebujemy do przygotowania jedzenia nie ma szans na marnotrawstwo. Nasze diety nie tylko zapewniają inspirację kulinarną i efekty w postaci redukcji masy ciała, na końcu każdego jadłospisu znajduje się przejrzysta lista zakupów. Kupujesz to co potrzebujesz nie wyrzucasz jedzenia, nie wyrzucasz pieniędzy.

Wykorzystuj resztki

W kwestii resztek pamiętam sytuację kiedy w dzieciństwie jeździliśmy z bratem na kolonie. Był kurczak, była kiełbasa, no więc jutro będzie bigos! W warunkach domowych również znajdziemy a tutaj kawałek mięsa tutaj pomidorów, reszta kukurydzy w puszce no i jakaś papryka wala się po lodówce. Zapewniam was sałatka przyjmie wszystko.

Podsumowanie

W kwestii marnowania jedzenia zajmujemy niechlubne 5 miejsce w Unii Europejskiej. Pozycja nie najgorsza tylko kategoria niechlubna. Kilka powyższych porad pozwoli Wam oszczędzać czas, pieniądze, a także da wytchnienie planecie, która atakowana jest regularnie gazami cieplarnianymi indukowanymi obecnością człowieka i cywilizacji.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*