• ul. Karola Goduli 24, Ruda Śląska
  • pn-czw: 15-20, pt: 9-14

Żyj dłużej jedząc ciekawiej

Nie od dziś wiadomo, że urozmaicone życie wpływa na jego jakość w ostatnim czasie Japońscy naukowcy Instytutu Longitudinal Study of Aging postanowili sprawdzić czy zróżnicowana dieta ma też wpływ na jego długość. Wyniki okazują się obiecujące. Pamiętacie film wyścig z czasem? Być może decydując się na współpracę ze mną kupujecie właśnie dłuższe życie. Jak pokazują badania osoby z urozmaiconą dietą mają mniejsze ryzyko przedwczesnej śmierci i nowotworów.

Jak wyglądało badanie?

Badanie miało charakter obserwacyjny grupy 286 mężczyzn i 413 kobiet w wieku 60-79 lat w chwili rozpoczęcia badania. Uczestnicy badania wypełniali kwestionariusze dotyczące sposobu odżywiania a następnie byli obserwowani przez naukowców przez kolejne 16 lat. Oceniano przede wszystkim różnorodność spożywanych posiłków. Aby tego dokonać podzielono źródła dostarczanej energii na poszczególne grupy: ziemniaki, warzywa czerwone, warzywa zielone, warzywa żółte, produkty pełnoziarniste, nasiona i orzechy, jajka, ryby, nabiał czy mięso. W tym okresie 30% uczestników zmarło.

Wyniki badania

Wnioski naukowców są jednoznaczne. Zróżnicowana dieta przyczyniła się do spadku śmiertelności w badanej grupie a jedzący bardziej zróżnicowanie żyli po prostu dłużej. Widoczna była silna korelacja z spadkiem śmiertelności ogółem oraz spadkiem śmiertelności z powodu nowotworów. Co ciekawe wyniki nie wykazały powiązania pomiędzy zróżnicowaną dieta a ryzykiem śmierci z powodu chorób sercowo-naczyniowych.

Wnioski z badania

Od zawsze powtarzam, że zróżnicowana dieta jest kluczem do zdrowia i długowieczności. Pomaga też zapobiegać chorobom sezonowym dzięki silniejszej barierze ochronnej naszego organizmu. Tak żywienie niewątpliwie ma też wpływ na długość i przebieg chorób. Osoby lepiej odżywione szybciej wracają do zdrowia oraz łagodniej przechodzą infekcje. Spowodowane jest to dostępnością wszystkich białek oraz substancji regulujących w postaci witamin i minerałów. Okazuje się, że zróżnicowana dieta ma również wpływ na zmniejszone ryzyko śmierci z przyczyn nowotworu. Odpowiednio skomponowana dieta wpływa też na spadek śmiertelności z powodu chorób sercowo-naczyniowych. Tutaj jednak nie tak istotna jest różnorodność a odpowiedni dobór pokarmów.

Zainteresowały Cię moje artykuły POZNAJMY SIĘ BLIŻEJ lub skorzystaj z naszej OFERTY!!!

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*