• ul. Karola Goduli 24, Ruda Śląska
  • pn-czw: 15-20, pt: 9-14

Jak przygotować się do ciąży?

Planowanie potomstwa to bardzo odpowiedziane zadanie. Decydując się na macierzyństwo niejednokrotnie musimy lekko przeorganizować swoje dotychczasowe przyzwyczajenia. Co więc warto zrobić, aby właściwie przygotować się do roli przyszłej mamy?

Odstaw używki

Decydując się na staranie się o potomstwo w pierwszej kolejności należy odstawić wszelkie produkty, które mogą negatywnie oddziaływać na nasz organizm, a także prowadzić do wad rozwojowych płodu. Narkotyki, alkohol czy papierosy to podstawa i tutaj chyba nikogo edukować nie trzeba. Często zapominamy jednak o napojach energetyzujących, mocnej kawie w szczególności pitej kilka razy dziennie czy mocnej herbacie. Warto wziąć pod uwagę, że to również używki i w nadmiernych ilościach mogą negatywnie wpływać na przyszłą mamę. Jeśli odstawienie wszystkich używek na raz to dla Ciebie duży problem zrób to stopniowo w ciąży i tak będziesz musiała rozstać się z tymi substancjami.

Zadbaj o dietę

Pewnie słyszałaś, że nie istnieje coś takiego jak dieta ciężarnej. Rzeczywiście przed oraz w trakcie ciąży poza kilkoma wyjątkami można jeść wszystko. Należy jednak podkreślić, że dieta powinna być właściwie zbilansowana tzn. dostarczać właściwe proporcje substancji odżywczych oraz energii. Brak substancji odżywczych odbije się przede wszystkim na przyszłej mamie ponieważ płód traktowany jest przez organizm priorytetowo. Właściwe żywienie pomaga także ustabilizować hormony przyszłej mamy co znacząco pomaga przy staraniach o potomstwo. Co ważne rozpocznij suplementację kwasu foliowego zapobiega on powstaniu wrodzonych wad cewy nerwowej. Mówię o tym ponieważ w Polsce wady te są dosyć powszechne i występują w 1-2 przypadkach na 1000 urodzeń. Suplementacja kwasu foliowego na kilka miesięcy przed ciąża zmniejsza ryzyko powstania owych wad aż o 75%.  Wybierając preparat warto wybrać taki, który zawiera formę metylowanego kwasu foliowego na wypadek mutacji w genie MTHFR co skutkowałoby brakiem wykorzystania przez organizm podstawowej formy kwasu foliowego.

Aktywność fizyczna

Tak dziewczyny! Wiem, że niekoniecznie lubicie, ale planowanie  potomstwa to bardzo dobry motywator aby ruszyć się z kanapy. Po pierwsze wzmocnione mięśnie stabilizujące w ciele pomogą wam w ostatnich miesiącach ciąży, kiedy będziecie nosiły swoje dziecko w brzuchu. Po drugie po urodzeniu wcale nie jest łatwiej dla waszego kręgosłupa karmienie, noszenie, przewijanie, kąpanie, niewytrenowane mięśnie prostownika grzbietu oraz mięśnie brzucha bardzo szybko powiedzą dość a wybędziecie się męczyły z bólem kręgosłupa. Poza tym warto wzmacniać mięśnie dna miednicy mocne mięśnie gwarantują skrócony czas porodu oraz brak dolegliwości już po urodzeniu.

Podsumowanie

Przygotowania do ciąży należy rozpocząć kilka miesięcy przed planowaną ciążą. Świadome planowanie pomaga uniknąć wielu problemów. Jako rodzice musimy być odpowiedzialni niech więc te pierwsze zmiany będą dowodem naszej odpowiedzialności i dojrzałości. Przyjemnego zakładania rodziny Wam życzę i zapraszam do zapoznania się z naszą ofertą żywienia kobiet w ciąży!

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*