• ul. Karola Goduli 24, Ruda Śląska
  • pn-czw: 15-20, pt: 9-14

Dieta na wakacjach czy wakacje od diety?

Każdy z moich podopiecznych wyjeżdżając na wakacje zadaje pytanie, co dalej z dietą skoro jadę na wakacje, gdzie jedzenie serwuje hotel. Albo jadę na wakacje żeby odpocząć, co zrobić aby w trakcie tego krótkiego odpoczynku nie stać przy garach. Okazuje się, że odpowiedź na te pytania po pierwsze nie jest tak trudna jak mogłoby się wydawać a po drugie nie rozczaruje Was tak bardzo jakbyście się mogli spodziewać. Jak więc podejść  do diety podczas wakacji?

All inclusive jak to ugryźć

Kraje południowe otwarły się na naszych rodaków po przerwie związanej z Covid-19 coraz częściej więc sięgamy po oferty biur podróży oferujące wyżywienie w systemie all inclusive. Korzystając z tego typu udogodnień nie musimy podczas wypoczynku martwić się co zjemy na śniadanie, obiad czy deser, oraz czy w pobliżu hotelu znajdziemy odpowiednio długo czynny sklep z alkoholem. Wszystkie te pozytywy są jednak dosyć niebezpieczne dla naszej sylwetki. Mając do stałej dyspozycji stoły uginające się od smakowitych egzotycznych przekąsek ciężko zachować zdrowy rozsądek i zjeść  zgodnie z wytycznymi dietetyka, który przecież nie patrzy nam na ręce. Jak więc poradzić sobie z utrzymaniem chociaż odrobiny dyscypliny.

  • Zaczynaj posiłek od warzyw – każdy posiłek rozpoczynaj od zjedzenia jednego talerza składającego się z warzyw , dzięki opcji All inclusive często możesz poznać smaki warzyw z którymi dotychczas nie miałeś styczności. Wypełnią one żołądek i niczym żołnierz będą strzegły dostępu do żołądka nadmiernej ilości smakowitych kalorii.
  • Wybieraj chude kawałki ryb, mięs, a na talerzu szukaj budowania proporcji podobnych do tych które na co dzień goszczą na Twoim talerzu. Po kilku miesiącach diety bez problemu potraficie oszacować czy nałożyliście 50 czy 100 gram ryżu oraz czy ilość mięsa jest właściwa. Jedz na co masz ochotę to w końcu wakacje ale nie sprawdzaj pojemności swojego brzucha.
  • Alkohol jak zawsze nakłaniam do unikania alkoholu bo nie wpływa szczególnie pozytywnie na efekty diety , jednak pamiętam jesteście na wakacjach więc unikajcie nadmiaru soków dodawanych do drinków a drinki bazujące na sokach i napojach rozcieńczajcie wodą pomoże wam to też nawonić się podczas upałów. Lepszym rozwiązaniem może okazać się wino piwo lub mocne alkohole. Oczywiście najlepiej wieczorem i w ilościach umiarkowanych nie powodujących syndromu dnia następnego.

Wyjazd na własną rękę

Wielu z was wyjeżdża czy to za granicę czy też nad polskie morze osobiście organizując wszystkie aspekty wakacji. W takiej sytuacji nie jesteśmy skazani na składniki, które serwuje nam hotel. Najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem będzie tutaj wynajęcie kwatery lub mieszkania z dostępem do kuchni. Wtedy mamy pełna kontrolę nad tym co jemy a będąc za granicą możemy popróbować miejscowych przysmaków wykonanych własnoręcznie.  Warto zwiedzając poznać kulturę sklepy i produkty lokalne. Wybierz się więc na lokalny targ lub do małego miejscowego sklepiku.

Drugą opcją jest unikanie kuchni i odpoczynek także od gotowania. W tej sytuacji skazani jesteśmy na miejscowe restauracje. Na co zwrócić uwagę aby nie przeszarżować z kaloriami? Najlepiej wybierać potrawy składające się z chudych mięs unikać smażonych w głębokim tłuszczu a jeśli mamy ochotę spróbować bardzo kalorycznego specjału zamówmy porcję na pół z partnerem. W tym przypadku podziały zbliżają. Nie musimy więc jak ognia unikać wszystkiego co kaloryczne i niekoniecznie powszechnie uznawane za zdrowe jesteśmy w końcu na wakacjach mamy odpocząć i naładować akumulatory na kolejny rok… więc zróbmy to byle nie przesadzić.

Podsumowanie

Nie ważne gdzie jedziemy na wakacje ważne aby odpocząć nie należy nadmiernie przejmować się dietą i stresować co zrobić aby z wakacji wrócić w lepszej formie. Z takim podejściem zamiast szczupli i zrelaksowani wrócimy sfrustrowani i zmęczeni. Nie będziemy mieli  siły aby walczyć o lepszą sylwetkę w ciągu całego kolejnego roku. Jeśli jednak już mocno przesadzisz z kaloriami pamiętaj o ważnej dywizie „biegam po to aby móc zjeść więcej”. Nie musisz biegać jeśli nie lubisz, przejdź się na długi romantyczny spacer wzdłuż wybrzeża zakończony sytą kolacją. Pograj w ciągu dnia w siatkówkę a wieczorem pójdź z swoją drużyna na drinka. Pływaj, w wodzie zawsze odrobinę chłodniej. Do pokoju hotelowego wejdź po schodach. Wszelkie inne wakacyjne sposoby na spalanie kalorii pozostawiam waszej wyobraźni.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*