• ul. Karola Goduli 24, Ruda Śląska
  • pn-czw: 15-20, pt: 9-14

Mniej zjem, szybciej schudnę, dieta (MŻ) w praktyce dietetyka

Każdy kto myśli o utracie zbędnej masy ciała wpada na proste rozwiązanie. Skoro mam zbyt dużo tkanki tłuszczowej to znaczy, że jem zbyt dużo. Droga do szczupłej sylwetki jest więc prosta a otoczenie jednogłośnie podpowiada zastosuj dietę (MŻ) jedz mniej i chudnij. Czy sprawa jest zatem tak banalna?

Jedzenie zbyt małych porcji jedzenia spowalnia metabolizm

To ile energii potrzebujemy aby funkcjonować oraz ile nadmiernej energii trafia do niechcianej tkanki tłuszczowej jest tak naprawdę zależne od przemian metabolicznych zachodzących w naszym organizmie. Organizm aby realizować wszelkie potrzeby życiowe potrzebuje  energii, której dostarczamy wraz z pożywieniem.  Jeśli dostarczamy jej zbyt dużo, nadwyżka magazynowana jest na okres bez posiłku w postaci glikogenu mięśniowego lub wspomnianej już wcześniej tkanki tłuszczowej. Niestety ograniczając spożycie kalorii zbyt drastycznie indukujemy drastyczny spadek podstawowej przemiany materii. Efekty w pierwszej fazie są bardzo zauważalne jednak nasz organizm to twarda bestia i do każdego kryzysu się przyzwyczai. Jedząc np. 1000 kcal przestajemy chudnąć ponieważ organizm zminimalizował swoje potrzeby. Co zrobisz aby dalej chudnąć zaplanujesz w kolejnych miesiącach dietę 500 kcal? Nie tędy droga!

Dieta trudna dla psychiki

Nawet jeśli dieta nie będzie tak drakońsko niskokaloryczna a spowolnienie przemiany materii nie spowoduje, że już po miesiącu przestaniesz zrzucać kolejne kilogramy pojawi się kolejny problem. Zbyt niskokaloryczna dieta powoduje spadek nastroju, ciągłe rozdrażnienie i duże ryzyko złamania swoich postanowień i zwykły rzut na jedzenie. Jest to rozwiązanie słabe dla Ciebie ponieważ masz bardzo duże szanse na poniesienie kolejnej klęski i utwierdzenie się w przekonaniu ,że lata chude już minęły. Po drugie przez brak energii i ciągłe rozdrażnienie stajecie się kulą u nogi osób Wam bliskich. Cóż wystarczyło zrobić to zgodnie z sztuką… rozsądnie

Ryzyko efektu jo-jo

Moje pytanie brzmi… czy lubisz się odchudzać? Większość z Was zapewne odpowie… NIENAWIDZĘ!!! Dlaczego więc robisz to co roku, zamiast zrobić to raz na lata. Efekt jo-jo jako efekt głodówki jest o tyle bardziej prawdopodobny, że:

  • Twój metabolizm zwolnił więc każda nadwyżka kaloryczna szybciej się odłoży
  • Szybki spadek masy ciała to najczęściej głównie woda
  • Jesteś tak wymęczony psychicznie, że słowo słodycze brzmi jak wakacje na Florydzie
  • Nadal nie zmieniłeś nawyków żywieniowych na właściwe

Podsumowanie

Owszem, aby zaliczać spadki wartości stając na wagę jeść trzeba mniej niż nasze zapotrzebowanie, jednak całość należy zacząć od strategii w jaki sposób dojść do celu. Musimy wiedzieć jakie jest nasze zapotrzebowanie energetyczne aby ustalić od jakiego poziomu odejmować. Każdy jest inny mam pacjentów na diecie 1600 kcal a także takich którzy chudną jedząc  3100kcal. Zależne jest to od wielu czynników takich jak wiek, masa ciała, ilość tkanki mięśniowej, aktywność fizyczna itd. Ponadto odchudzając się stosując dietę JEDZ MNIEJ nie uczysz się właściwych nawyków żywieniowych. Nie zmieniasz więc podstawy a na słabym fundamencie domu na lata się nie postawi!

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*